top of page

Misyon & Vizyon

Amacımız; sizlere, insana ve doğaya zarar vermeyen yollarla, çay atıklarından üretilen, lokal ve otantik, benzersiz kağıt ve kağıt ürünleri sunmaktır.

DSCF4029.JPG

Misyon

Cha Paper; Döngüsel Ekonomi sistemini temel alan bir üretim sürecine dayanan; siyah çay atıklarından üretilen %100 geri dönüştürülebilir yeni bir kağıt türüdür. 

2018 yılında yüksek lisans tezi olarak Meltem Naz Barış tarafından ortaya çıkan fikir, 2020 yılında iki ortaklı bir girişime dönüşmüştür.

Girişimin öncelikli amacı; insana ve doğaya zarar vermeyen yollarla, çay atıklarından üretilen, lokal ve otantik, benzersiz kağıt ve kağıt ürünleri sunmaktır. Günümüzde; müşterilerimize farklı 3 farklı ebat, 2 farklı renk ve dokuda benzersiz yazı ve çizim kağıtları sunmaktayız. 

Siyah çay atıkları ülkede sadece rakamsal bir anlama sahip değildir, aynı zamanda ülkenin kültürel sembollerinden biridir. Türkiye’nin kültüründe önemli bir noktada yer alan bir maddenin atıklarından üretilen bu kağıtların; hem kültürel, hem sanatsal hem de çevresel olarak ülkeye getiri sağlaması beklenmektedir.

 

Ekolojik Değeri

Siyah çay atıklarından kağıt üretimi; hali hazırda ülkenin yüksek oranda çıkardığı atık malzemeden üretilmektedir. Odun bazlı kağıtlarla (büyümesi yıllar alan ve çok fazla kimyasal kullanımı gerektiren) kıyaslandığında, siyah çay atıklarından kağıt üretimi çevremize önemli ölçüde daha az zarar vermektedir. Temiz ve çevre dostu bir üründür. Ayrı bir hammadde teminine gerek duymadan, hali hazırda ülkenin çıkardığı atık madde kullanılarak, normal kağıt üretim sürecini %40 oranında azaltan bir sisteme sahiptir.

IMG_2007-min.JPG

Vizyon

Hali hazırda farklı ebat, renk ve dokuda üretilen kağıtlarımızın üretim skalasını genişleterek, daha farklı renkte, dokuda ve ebatlarda kağıt üretimimize devam etmeyi planlamaktayız. Yakın zamanda ürettiğimiz kağıtlar ile not defteri, kartpostal gibi kişiselleştirilebilir kağıt ürünlerimizi de piyasaya sunacağız. 

Amacımız; öncelikli olarak ulusal pazarda lokal bir ürün olarak bilinirliğimizi arttırmaktır. İleriki aşamalarda ise; nasıl globalde Japonya Washi kağıtları ile biliniyorsa, Türkiye’nin de çay kağıtları ile bilinmesi hedeflemekteyiz. 

IMG_2007-min.JPG
bottom of page